طبقه‌بندی منطقه‌ای
> گروه اخبار > عمومی > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


افزایش سالانه ۴۰ هزار نفر به جمعیت معلولان کشور
نگارنده خبر: مدیر سیستم
تاریخ ثبت:1392/9/12

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سالانه ۴۰ هزار نفر به جمعیت معلولان کشور افزوده می شود، گفت: باید معلولیت به بخشی از دغدغه سیاسیون تبدیل شود و بدون عزم جدی سیاسی تلاش ها ثمر چندانی نخواهد داشت.

علی ربیعی در همایش روز جهانی معلول که روز سه شنبه برگزار شد، افزود: در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت جهان با معلولیت زندگی می کنند و 200 میلیون نفر نیز در انجام امور حسی و حرکتی خود با مشکل مواجه هستند. بر اساس آمارهای جهانی 10 درصد از مردم دنیا را نیز می توان معلول به حساب آورد.

وی گفت: معلولیت 60 درصد در زنان بیشتر از مردان است و همچنین حدود 80 درصد معلولان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند کشورهایی که بنیانهای مادی لازم برای حمایت از معلولان را نیز ندارد.

به گفته وزیر رفاه کنوانسیون حقوق افراد معلول نشان می دهد که نیازمند آن هستیم اقدامات گوناگونی برای تحقق حقوق معلولان انجام دهیم و همچنین تدابیر قانونی متعددی را برای ضمانت اجرایی آنها داشته باشیم. بنابراین لازم است جامعه را با واقعیت معلولیت آگاه کنیم و تمام ابزارهای فرهنگی از موسیقی تا ادبیات، فیلم و عکس را برای این هدف بکار بندیم.

ربیعی با اشاره به اینکه باید دولتها برای 10 تا 12 درصد از جامعه خود که بیشترین کمک را نیاز دارند، برنامه ریزی کنند،گفت: برای مواجهه با واقعیت معلولیت باید ائتلافی اجتماعی، علمی، فرهنگی و سیاسی شکل گیرد و جامعه باید اهمیت موضوع را دریابد و بداند که دولتها توانایی کافی برای رفع مشکلات معلولان را ندارند به همین دلیل باید جامعه مدنی به خوبی برای کاستن از علل بروز معلولیتها در مقابله با پیامدهای آن بسیج شود و در نهایت باید معلولیت به بخشی از دغدغه سیاسیون بدل شود و بدون عزم جدی سیاسی برای کاستن از آلام معلولان بقیه تلاشها ثمر چندانی نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه سالیانه 40 هزار نفر به جامعه معلولان کشور اضافه می شود، گفت: در حال حاضر برنامه هایی برای بهبود کیفیت زندگی معلولان طراحی و اجرا شده اما معتقدم با وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم به همین دلیل باید با همکاری های سازمان های مختلف در سطح ملی برنامه ریزی های بهتری انجام شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص قانون جامعه حمایت از معلولین نیز تاکید کرد: باید به سمت اجرایی شدن این قانون گام برداریم و برای تحقق آن و پر کردن خلاءهای قانونی موجود به همکاری تمامی دستگاههای اجرایی نیازمند هستیم.

به گفته ربیعی، باید دولت و قانونگذاران و همچنین شهرداری ها و دولت برای داشتن شهرهایی که محیط بهتری برای زندگی معلولان باشند به همکاری بین سازمانی نیازمندیم.

وی گفت: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و طراحی و اجرای برنامه های مرتبط با گروههای هدف مانند معلولان، کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست، زنان سرپرست خانوار و... با رویکرد توانمندسازی و ایجاد فرصت برابر تاکید داشته و می دانیم که دولت در شرایط مالی مناسبی قرار ندارد به همین دلیل باید به سمتی حرکت کنیم که با اعمال نوعی تبعیض مثبت در جهت اشتغال معلولان گام برداریم و دستگاه های دولتی نیز قوانین مربوط به حمایت از معلولان را در بخش اشتغال اجرا کنند.

ربیعی گفت: همچنین از طریق همکاری با بخش خصوصی سیاستهایی را باید در پیش گرفت که بخش غیردولتی از معلولان و توسعه اشتغال آنها و همچنین سیاستهای تشویقی بهره مند شود.

به گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اشاره کرد و گفت: گزارش جهانی در خصوص کودکان معلول که یونیسف جمع آوری کرده می تواند گامی برای شکل گیری جوامع و همراهی جهانی برای مقابله با مشکلات ناشی از معلولیت برای کودکان باشد.

وی از آمادگی این وزارتخانه برای همکاری با نهادهای بین المللی در زمینه ارتقاء کیفیت زندگی معلولان و پیشبرد برنامه های مطالعاتی و اجرایی خبر داد و گفت: ایران در منطقه ای مملو از خشونت و خطر برای کودکان، زنان و همه گروه های آسیب پذیر قرار گرفته و بخشی از مشکلات موجود نیز برآمده از جغرافیای سیاسی و شرایط خاص منطقه ای است بنابراین نهادهای بین المللی تعامل با ایران را باید فراتر از همکاری میان یک کشور با سازمان های بین المللی ببینند بلکه این تعامل می تواند راهی به سوی ایجاد تاثیرات منطقه ای مثبت در یکی از مهمترین مناطق کره زمین باشد.


منبع خبر: سازمان بهزیستی کشور
تعداد مطالعه 1675 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
برگزاری جشنواره گلاب گیری در باغ جهانی پهلوان پور
بارش برف و پخت لبو توسط سالمندان
میزبانی خانه سالمندان از توانخواهان نابینا مرکز شمیم یزد
بازدید اعضای هلال احمریزد از سالمندان
بازدید خیرمحترم آقای قاسم زارع بیدکی از اسایشگاه سالمندان نشاط مهریز
راه اندازی کدUSSD متصل به حساب بانک صادرات موسسه خیریه نشاط مهریز
ویژه برنامه های سالمندان در مرکز جامع سالمندان نشاط مهریز
اعزام سالمندان به سفر زیارتی مشهد مقدس
افطاری با بانوان نیکوکار
برگزاری هشتمین دوره مسابقات دوچرخه سواری سالمندان
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <  
 

 
تا چه حد از عملکرد آسایشگاه رضایت دارید؟
 » شروع سایت: مرداد 1391
 » در حال بازدید: 5 نفر
 » بیشترین بازدید همزمان: 161 نفر
 » بازدید امروز: 124 مرتبه
 » بازدید دیروز: 59 مرتبه
 » کل بازدید: 1243404 مرتبه
 » میانگین: 330 بازدید در روز

«تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.»
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به آسایشگاه خیریه سالمندان مهریز میباشد.   Design By: Diba Group